19800789_703301696520810_903503835789101419_o.jpg          Vėlų ketvirtadienio vakarą baigėsi šešias dienas Šiauliuose šurmuliavęs VII tarptautinis folkloro konkursas-festivalis „Saulės žiedas“. Finalinio koncerto pabaigoje paaiškėjo, kurios šalies folkloro ansamblis laimėjo 1500 eurų vertės „Grand Prix“. Didysis prizas šiais metais atiteko kolektyvui „Grupo Etnográfico de Areosa“ iš Portugalijos.       

      Portugalijos atstovams tai jau nebe pirmas laimėjimas „Saulės žiedo“ konkurse-festivalyje. Jie ant nugalėtojų pakylos lipo jau trečiąjį kartą. Liepos 3-4 dienomis vykusioje „Saulės žiedo“ konkursinėje programoje ansamblis buvo pripažintas geriausia instrumentinės muzikos bei geriausia tradicinio folkloro šokėjų grupe.

      „Grupo Etnográfico de Areosa“ yra portugalų tradicinių šokių, muzikos ir dainų ansamblis, saugantis ir skleidžiantis Vianos regiono tradicijas, ritualus ir papročius. Viso festivalio metu kolektyvas publiką stebino linksmais tradiciniais šokiais, muzika, aktyvumu, pozityvumu ir margaspalviais, pačių siūtais tautiniais kostiumais, kurie nesikeičia nuo XIX a. Tai tikriausiai ir papirko vertintojus.

     „Portugalijos ansamblis, mūsų manymu, buvo vienas aktyviausių ir draugiškiausių festivalio kolektyvų. Labai su jais susidraugavom, laikydavomės vieni kitų kaip šeima. Konkurso metu stengėmės nepraleisti nei vieno jų pasirodymo. Pasibaigus jų pasirodymams didžiausi plojimai ir šūksniai visada būdavo iš mūsų“, – portugalų pergale džiaugėsi delegacijos gidai-savanoriai Rolandas Erniulis ir Gintarė Varanavičiūtė.

      Baigiamojo koncerto metu taip pat buvo įteikti specialūs prizai. Už stilizuoto folkloro populiarinimą komisijos pirmininkės Zitos Kelmickaitės apovanojimas atiteko ansambliui „Cherkaschanka“ iš Ukrainos. Žiūrovų simpatijų prizą pelnė liaudies šokių ansamblis „Venzelya“ iš Rusijos, Penzos. Už tradicijų puoselėjimą prizas buvo įteiktas ansambliui „Golden Bridge“ iš Turkijos.
      Iš viso festivalyje dalyvavo folkloro ansambliai iš 12 valstybių: Brazilijos, JAV, Lenkijos, Suomijos, Latvijos, Portugalijos, Ukrainos, Turkijos, Rusijos, Indijos, Slovakijos ir Lietuvos. Pirmą kartą „Saulės žiede“ savo etnografiniu paveldu dalinosi folkloro atlikėjai iš trijų naujų šalių – JAV, Brazilijos ir Portugalijos.

 

Adas Viliušis

Nuotraukos: Žaneta Bytautienė ir Rolandas Parafinavičius

 by zaneta bytautiene 785258    by zaneta bytautiene 4585
     
by zaneta bytautien 24554154    by rolandas parafinavicius 198454 1