Liepos 11-oji – paskutinė VI tarptautinio folkloro konkurso-festivalio „Saulės žiedas“ diena. Mūsų mieste šiemet apsilankė užsienio kolektyvai iš 11 šalių, kurie pademonstravo savitas vietines tradicines kultūras. Visa festivalio savaitė jau prabėgo, o šiauliečiai spėjo pamilti savo favoritus. Šeštasis „Saulės žiedas“ ypatingas ir tuo, kad šiemet tarptautiniam folkloro konkursui-festivaliui jau 10 metų.
Mintis kilo užsienyje

laimonas simaitis 16 laimonas simaitis 30
Laimono Simaičio nuotr.

„Saulės žiedo“ organizacinio komiteto pirmininkas Zenonas Ripinskis prisimena, jog tarptautinio konkurso-festivalio Šiauliuose idėja gimė prieš maždaug 12 metų, kai jis kartu su ansambliu „Saulė“ buvo išvykęs į didelio masto folkloro festivalį Anglijoje, kuris yra ilgą laiką organizuojamas, turi gilias tradicijas. „O kodėl mes negalėtume surengti kažko panašaus ar net geresnio“, - svarstė tuomet Z. Ripinskis. Po svarstymų ir diskusijų visgi buvo nutarta bandyti surengti festivalį, kuris būtų ir su konkursine programa, vertinimu, aiškiais kriterijais, siekiais.
Teko susidurti su kitokia realybe
Pirmąjį „Saulės žiedą“ organizavo iniciatyvinė trijulė: organizacinio komiteto pirmininkas Zenonas Ripinskis, ansamblio „Saulė“ bei konkurso-festivalio meno vadovas Darius Daknys ir „Saulės žiedo“ organizacinio komiteto narė, Šiaulių turizmo informacijos cento direktorė Rūta Stankuvienė. Vėliau prisijungė prodiuseris Saulius Trijonis, operatorius Zigmas Ripinskis, VO „Baltų centras“ direktorė dr. Regina Kvašytė bei kiti. „Konkurso-festivalio organizavimas pasirodė paprastas dalykas, nors tai, iš tikrųjų, nėra taip paprasta“, - sako Zenonas Ripinskis. Pačiai pradžiai reikėjo sugalvoti pavadinimą – tai dar nebuvo sunkiausias iššūkis, nors naujojo konkurso-festivalio vardą galvojo ir ansamblis „Saulė“. Zenonui Ripinskiui kilo mintis pavadinimą susieti su saule, nes Šiauliai – saulės miestas, pasiūlytas „Saulės žiedo“ vardas visiems patiko. Tada teko ieškoti kolektyvų. Reikėjo išsamiai pranešti, kur važiuoti, nes ne paslaptis, kad prieš 15 metų nemažai pasaulio gyventojų tiesiog nežinojo, kur Lietuva. Teko ruošti įvairius bukletus, siųsti kvietimus į įvairių šalių, taip pat Lietuvos užsienyje, ambasadas. „Kad Šiauliai išsiilgę gerų, didelių, kokybiškų renginių – faktas. Mes tai žinojome, bet kad projektas būtų kokybiškas, turi būti visos jo dalys: maitinimas, apgyvendinimas, gera scena, įranga, maži atstumai, patogus susisiekimas, gidų, savanorių veikla...“, - sąrašo dar nebaigia Zenonas Ripinskis, bei priduria, jog tai svarbu, kad visi jaustųsi kaip namuose ir grįžę galėtų pasidalinti maloniais įspūdžiais iš konkurso-festivalio. Įvairioms reikmėms reikėjo lėšų ir rėmėjų – jų atsirado: pagalbos ranką ištiesė Šiaulių miesto savivaldybė, Miesto taryba, UAB „Gubernija“, šiemet kartu su „Saulės žiedu“ švenčianti savo veiklos 350-metį. „Kai sužinojau, kad Šiauliuose bus rengiamas tokio masto konkursas-festivalis, aš suabejojau, kaip konkuruos kolektyvai, o, pasirodo, viskas čia vyksta gerai“, - pasakoja „Saulės žiedo“ komisijos pirmininkė Zita Kelmickaitė.
„Saulės žiedas“ pripažįstamas tarptautinėje erdvėje
Šiandien „Saulės žiedas“ yra tarptautinės šokių festivalių organizacijos FIDAF, tarptautinės liaudies meno organizacijos IOV (prie UNESCO) narys. Konkurso-festivalio organizaciniam komitetui dažnai tenka dalyvauti šių susivienijimų kongresuose, kuriuose atkreipiamas dėmesys ir į Šiauliuose vykstantį „Saulės žiedą“ – susilaukiama vis daugiau teigiamų atsiliepimų, vis daugiau kolektyvų nori dalyvauti konkurse-festivalyje. Įdomi detalė ta, kad organizatoriai stengiasi nekviesti jau dalyvavusių kolektyvų į „Saulės žiedą“ – per 10 metų į Šiaulius atvyko 35 šalių atstovai, šeštajame konkurse-festivalyje dalyvauja kolektyvai iš 3 naujų valstybių: Australijos, Azerbaidžano, Kosta Rikos. Zenonas Ripinskis džiaugiasi, kad atvykusioms delegacijoms galima pasiūlyti lietuviško maisto įvairovę, laisvalaikio galimybes, tačiau tobulėti taip pat yra kur.
Kodėl „Saulės žiedas“ rengiamas ne kasmet?
„Saulės žiedas“ – vienintelis tarptautinis folkloro konkursas-festivalis Lietuvoje. Šiauliečių bei miesto svečių laukiamas „Saulės žiedas“ kaskart sutraukia daug žiūrovų bei klausytojų. Kaip teigia nuo pat pirmojo konkurso-festivalio „Saulės žiedas“ dirbanti komisijos pirmininkė Zita Kelmickaitė, „Saulės žiedas“  atvėrė šiauliečių širdis, jie tapo šiltesni, laisvesni“. Tačiau tokio lygio kultūriniam renginiui surengti reikia labai daug pastangų, jėgų, finansavimo. „Akivaizdu, kad miestas nėra pajėgus kasmet rengti „Saulės žiedą“, nes tai reikalauja daug lėšų“, - sako „Saulės žiedo“ organizacinio komiteto pirmininkas Zenonas Ripinskis. Iš kitos pusės, 2 metai – daugiau laiko naujoms mintims sukaupti, o jų ateičiai yra nemažai. Idėjų netrūksta: „Saulės nakties“ idėja užgimė prieš trejus metus, pradėta realizuoti nuo penktojo „Saulės žiedo“, atsiranda vis naujų bendradarbiavimo galimybių su Šiaulių dailės mokykla, kitomis įstaigomis.

Lukas Aluzas

 

Liepos 11-oji – paskutinė VI tarptautinio folkloro konkurso-festivalio „Saulės žiedas“ diena. Mūsų mieste šiemet apsilankė užsienio kolektyvai iš 11 šalių, kurie pademonstravo savitas vietines tradicines kultūras. Visa festivalio savaitė jau prabėgo, o šiauliečiai spėjo pamilti savo favoritus. Šeštasis „Saulės žiedas“ ypatingas ir tuo, kad šiemet tarptautiniam folkloro konkursui-festivaliui jau 10 metų.

Mintis kilo užsienyje

„Saulės žiedo“ organizacinio komiteto pirmininkas Zenonas Ripinskis prisimena, jog tarptautinio konkurso-festivalio Šiauliuose idėja gimė prieš maždaug 12 metų, kai jis kartu su ansambliu „Saulė“ buvo išvykęs į didelio masto folkloro festivalį Anglijoje, kuris yra ilgą laiką organizuojamas, turi gilias tradicijas. „O kodėl mes negalėtume surengti kažko panašaus ar net geresnio“, - svarstė tuomet Z. Ripinskis. Po svarstymų ir diskusijų visgi buvo nutarta bandyti surengti festivalį, kuris būtų ir su konkursine programa, vertinimu, aiškiais kriterijais, siekiais.

Teko susidurti su kitokia realybe

Pirmąjį „Saulės žiedą“ organizavo iniciatyvinė trijulė: organizacinio komiteto pirmininkas Zenonas Ripinskis, ansamblio „Saulė“ bei konkurso-festivalio meno vadovas Darius Daknys ir „Saulės žiedo“ organizacinio komiteto narė, Šiaulių turizmo informacijos cento direktorė Rūta Stankuvienė. Vėliau prisijungė prodiuseris Saulius Trijonis, operatorius Zigmas Ripinskis, VO „Baltų centras“ direktorė dr. Regina Kvašytė bei kiti. „Konkurso-festivalio organizavimas pasirodė paprastas dalykas, nors tai, iš tikrųjų, nėra taip paprasta“, - sako Zenonas Ripinskis. Pačiai pradžiai reikėjo sugalvoti pavadinimą – tai dar nebuvo sunkiausias iššūkis, nors naujojo konkurso-festivalio vardą galvojo ir ansamblis „Saulė“. Zenonui Ripinskiui kilo mintis pavadinimą susieti su saule, nes Šiauliai – saulės miestas, pasiūlytas „Saulės žiedo“ vardas visiems patiko. Tada teko ieškoti kolektyvų. Reikėjo išsamiai pranešti, kur važiuoti, nes ne paslaptis, kad prieš 15 metų nemažai pasaulio gyventojų tiesiog nežinojo, kur Lietuva. Teko ruošti įvairius bukletus, siųsti kvietimus į įvairių šalių, taip pat Lietuvos užsienyje, ambasadas. „Kad Šiauliai išsiilgę gerų, didelių, kokybiškų renginių – faktas. Mes tai žinojome, bet kad projektas būtų kokybiškas, turi būti visos jo dalys: maitinimas, pagyvendinimas, gera scena, įranga, maži atstumai, patogus susisiekimas, gidų, savanorių veikla...“, - sąrašo dar nebaigia Zenonas Ripinskis, bei priduria, jog tai svarbu, kad visi jaustųsi kaip namuose ir grįžę galėtų pasidalinti maloniais įspūdžiais iš konkurso-festivalio. Įvairioms reikmėms reikėjo lėšų ir rėmėjų – jų atsirado: pagalbos ranką ištiesė Šiaulių miesto savivaldybė, Miesto taryba, UAB „Gubernija“, šiemet kartu su „Saulės žiedu“ švenčianti savo veiklos 350-metį. „Kai sužinojau, kad Šiauliuose bus rengiamas tokio masto konkursas-festivalis, aš suabejojau, kaip konkuruos kolektyvai, o, pasirodo, viskas čia vyksta gerai“, - pasakoja „Saulės žiedo“ komisijos pirmininkė Zita Kelmickaitė.

„Saulės žiedas“ pripažįstamas tarptautinėje erdvėje

Šiandien „Saulės žiedas“ yra tarptautinės šokių festivalių organizacijos FIDAF, tarptautinės liaudies meno organizacijos IOV (prie UNESCO) narys. Konkurso-festivalio organizaciniam komitetui dažnai tenka dalyvauti šių susivienijimų kongresuose, kuriuose atkreipiamas dėmesys ir į Šiauliuose vykstantį „Saulės žiedą“ – susilaukiama vis daugiau teigiamų atsiliepimų, vis daugiau kolektyvų nori dalyvauti konkurse-festivalyje. Įdomi detalė ta, kad organizatoriai stengiasi nekviesti jau dalyvavusių kolektyvų į „Saulės žiedą“ – per 10 metų į Šiaulius atvyko 35 šalių atstovai, šeštajame konkurse-festivalyje dalyvauja kolektyvai iš 3 naujų valstybių: Australijos, Azerbaidžano, Kosta Rikos. Zenonas Ripinskis džiaugiasi, kad atvykusioms delegacijoms galima pasiūlyti lietuviško maisto įvairovę, laisvalaikio galimybes, tačiau tobulėti taip pat yra kur.

Kodėl „Saulės žiedas“ rengiamas ne kasmet?

„Saulės žiedas“ – vienintelis tarptautinis folkloro konkursas-festivalis Lietuvoje. Šiauliečių bei miesto svečių laukiamas „Saulės žiedas“ kaskart sutraukia daug žiūrovų bei klausytojų. Kaip teigia nuo pat pirmojo konkurso-festivalio „Saulės žiedas“ dirbanti komisijos pirmininkė Zita Kelmickaitė, „Saulės žiedas“  atvėrė šiauliečių širdis, jie tapo šiltesni, laisvesni“. Tačiau tokio lygio kultūriniam renginiui surengti reikia labai daug pastangų, jėgų, finansavimo. „Akivaizdu, kad miestas nėra pajėgus kasmet rengti „Saulės žiedą“, nes tai reikalauja daug lėšų“, - sako „Saulės žiedo“ organizacinio komiteto pirmininkas Zenonas Ripinskis. Iš kitos pusės, 2 metai – daugiau laiko naujoms mintims sukaupti, o jų ateičiai yra nemažai. Idėjų netrūksta: „Saulės nakties“ idėja užgimė prieš trejus metus, pradėta realizuoti nuo penktojo „Saulės žiedo“, atsiranda vis naujų bendradarbiavimo galimybių su Šiaulių dailės mokykla, kitomis įstaigomis.

Lukas Aluzas

Normal 0 false false false LT X-NONE X-NONE