Konkursas-festivalis „Saulės žiedas“ pirmą kartą surengtas 2005-aisiais, tąkart Šiauliai buvo išskirtinai papuošti ir visuomenei pristatė neeilinį folkloro renginį Šiaurės Lietuvoje. Nuo to laiko „Saulės žiedas“ vyksta kas du metus ir džiugina žiūrovų akis, suburdamas Šiauliuose skirtingų kultūrų folkloro kolektyvus. Pirmuosius žingsnius festivalis žengė kartu su alaus darykla „Gubernija“ ir įrodė, kad verslui bendradarbiaujant su kultūra įmanoma sukurti naują, didelį kultūros reiškinį. Prieš dešimtmetį užsimezgusi „Saulės žiedo“ ir alaus daryklos „Gubernija“ draugystė tęsiasi iki šiol.

rparafinavicius 40 rparafinavicius 55

Rolando Parafinavičiaus nuotr.

Ieškota išskirtinio folkloro formato

 

Alaus daryklos „Gubernija“ generalinė direktorė Vijoleta Dunauskienė pamena, kaip prieš dešimtmetį keletas bendraminčių svarstė, kaip apjungti jėgas ir atrasti išskirtinį folkloro formatą, papildantį miesto renginių tvarkaraštį vidurvasario laikotarpiu. „Pasirinktas vasaros vidurys, Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena pasirodė tinkamas laikas pagerbti istoriškai svarbų Lietuvai momentą ir pakviesti miestiečius savų ir kitų tautų etnopažinimo džiaugsmui, – pasakoja bendrovės vadovė. – Spalvingas folkloro konkurso-festivalio formatas buvo tas kodas, kuris mus vienijo, nes nuo pat pirmo festivalio „Saulės žiedas“ buvo gyvas, šventiškas, spalvingas, nepaprastai įdomus.“

Dažnas šiaulietis ar miesto svečias sutiks, kad artėjant „Saulės žiedui“ ir jo metu Šiaulių centro erdvės užsipildo šventine nuotaika, kuri jaučiama tiesiog gatvėje. Festivalio organizatoriai pripažįsta siekę suvienyti žmones bendrauti, sukurti gerą nuotaiką ir paskatinti šiek tiek pašurmuliuoti vakarėjančio miesto bulvare.

„Taip susiklostė, kad mums „Saulės žiedas“ yra brangiausias kada nors sukurtas projektas ir visai ne finansine prasme. Jis turi savo nepakartojamą paslaptį. Kiekvienas festivalis pasipuošia vis naujai – bulvaras su savitais akcentais lyg ir pratęsia sceną ir kaskart labai smalsu: o kas šiemet atvažiuos šokti ir dainuoti, kokie tautiniai kostiumai bus įspūdingiausi, iš kokių pasaulio žemynų girdėsime kalbas“, – kalbėdama apie festivalį šypsosi V. Dunauskienė.

Nuolatiniai kultūros projektų rėmėjai

Anot „Gubernijos“ generalinės direktorės, kultūros ir verslo santykiai yra grįsti abipuse nauda ir bendradarbiaujant laimi abi pusės, todėl socialinės atsakomybės projektai yra svarbi alaus daryklos kuriamo verslo dalis.

Seniausia alaus darykla Lietuvoje aktyviai prisideda prie tradicinių renginių ir naujų projektų rėmimo, dalis uždarbio nuolat skiriama labdarai ir paramai. „Gubernija“ palaiko kylantį projektą „Šiaulių naktys“, yra ilgametis miesto gimtadienio „Šiaulių dienos“ rėmėjas, dailės plenerų, sporto varžybų, moksleivių šokių ir dainų konkursų aktyvus dalyvis. Bendrovės paramos planuose nuolat atsiduria švietėjiškos ugdymo programos bei mokslo ir meno įvykiai.

„Atsietas verslo ir kultūros veiklas turi keisti vienijančios sąveikos formos, tinklai, asociacijos, renginiai, projektai ir t. t. Svarbu suteikti kuo daugiau informacijos verslo ir kultūros darbuotojams apie neišnaudotas galimybes, kultūros paslaugas verslui, verslo paslaugas kultūrai, bendrus renginius, panaudojant neribotą arsenalą šiuolaikinių informacijos priemonių bei formų“, – teigia V. Dunauskienė.

„Gubernija“ – tradicijų puoselėtoja

„Gubernija“ yra seniausia Lietuvoje veikianti pramoninė alaus darykla, išaugusi iš manufaktūrinės Šiaulių dvaro karčemos ir alaus bravoro. Istoriniuose šaltiniuose randama užuominų, kad Šiaulių dvaro bravore alus buvo daromas maždaug nuo XVII a. septintojo dešimtmečio. Būtent Šiauliuose susiformavo sąlygos atsirasti pirmajai alaus daryklai Lietuvoje.

Nepaisant nuolat modernėjančios pramonės „Gubernijoje“ dirbę žmonės niekada nepamiršo kultūros ir istorijos vertybių. Istoriniuose šaltiniuose aprašoma, kad „Gubernijoje“ aktyviai veikė knygnešiai, buvo organizuojamos šventės, remiama knygų leidyba, miestui dovanojami meno ir literatūros kūriniai.

„Gubernijos“ alaus darykla visada buvo ir yra tautiškumo ir tradicijų puoselėjimo bastionas. Mes jau 350 metų keliaujam kartu su savo miestu visais istorijos vingiais ir viliamės, kad per keletą šimtmečių užsitarnavome patikimo draugo vardą“, – pasakoja V. Dunauskienė.

350 metų jubiliejų įamžins filmas

Šie metai „Gubernijai“ ypatingi – minima 350-ties metų gyvavimo sukaktis, kuriai įamžinti kuriamas dokumentinis filmas, atsiskleidžiantis daryklos evoliuciją nuo karališkojo stalo bravoro Šiaulių ekonomijos sudėtyje prieš 350 metų iki šiuolaikinės alaus daryklos šiandien.

Festivalio metu per iškilmingą renginį bus pristatytas išskirtinis jubiliejinis produktas. Naujo alaus etiketes papuoš istoriniai alaus daryklos faktai, kurie primins didingą 350 metų menančią įmonės gyvavimo erą. Šio alaus receptą padėjo sukurti tūkstančiai alaus gurmanų, tačiau plačiau apie tai smalsiausieji sužinos festivalio metu.

Jolita Kirkilaitė