Apie Ispanijos kolektyvą „Es Broll“ tikriausiai žino jau kiekvienas šiaulietis. Jau pirmadienį vykusios dalyvių eisenos metu, pliaupiant lietui, tiek „Saulės žiedo“ dalyvius, tiek žiūrovus galėjai išgirsti aptarinėjant tautinių šokių asociaciją „Es Broll“, atvykusią iš Ibizos, o ką jau kalbėti apie Ispanijos pasirodymus koncertų metu.

Alvydo Kučo ir Kosto Abromavičiaus nuotr.

„Es Broll“ iš kitų konkurso-festivalio dalyvių išsiskiria ryškiais rankų darbo kostiumais bei instrumentais: „Tiek instrumentai, tiek kostiumai yra rankų darbo, tad jie mums labai brangūs. Kai kurie – labai seni, štai kodėl, saugodamos kostiumus nuo lietaus, parado metu, moterys dalį jų pridengė naudodamosi viršutiniais sijonais,“ – paaiškino Sonia Ribas, tikindama, kad taip nešioti sijonus tikrai nėra įprasta tradicija, jei kas taip būtų pamanęs.

Sonia Ribas taip pat pasakoja, kad jų apranga ir muzika, kurią groja, yra paveiktos ne tik ispaniškos tradicijos: „Mūsų šokiams, muzikai ir net kostiumų dizainui stiprią įtaką padarė arabų kultūros paveldas, Šiaurės Afrikos šokiai ir pūnai, tikriausiai iš čia ir mūsų originalumas“.

Kostiumas – merginos kraitis

Paprašytos pasidalinti savo brangių kostiumų paslaptimis, merginos papasakojo, kad kadaise kostiumas buvęs jų vienintelis kraitis. Seniau jos negalėjusios pretenduoti į šeimos valdomas žemes, nes žemės būdavo perduodamos sekant vyriška linija. „Ištekant mergina iš tėvo gaudavo tik auksinius papuošalus, kurie turėdavo papuošti jų vestuvinius kostiumus, o iš būsimojo vyro – dvidešimt keturis žiedus. Štai kodėl šokių metu merginos taip didžiuodamosi demonstruoja savo papuošalus, kadangi jie – laimingo ir turtingo būsimo gyvenimo simbolis,“ – su šypsena savo promočių likimus pasakoja Sonia.

Lietuviai neatitiko stereotipų

Pirmą kartą Lietuvoje viešintys, iš karšto ir pasilinksminimais garsėjančio krašto atvykę, grupės nariai buvo kiek nustebinti lietuvių temperamento: „Sunku paaiškinti, bet kažkodėl tikėjomės, kad lietuviai – rimti ir uždari žmonės, bet mūsų mintys apie jus nepasiteisino. Susipažinę supratome, kad lietuviai – mieli žmonės su sveiku humoro jausmu,“ – nuoširdžiai visos grupės mintis atskleidė Sonia.

Svečiai išdavė besidžiaugiantys vizitu Šiauliuose ir dalyvavimu „Saulės žiede“: „Labai džiaugiamės galėdami reprezentuoti savo kultūrą, supažindinti su ja lietuvius, manau, tą patį pasakytų ir Kosta Rikos ar Turkijos atstovai, su kuriais labai susibendravome“.

Roberta Stonkutė