Liepos 10-osios vakarą prasidėjusios „Saulės nakties“ metu šiauliečiai bei miesto svečiai turėjo galimybę ne tik būti nuolatiniame šurmulyje. Amfiteatre vyko renginys „Saulės nakties suktinis“, kurio šeimininke buvo konkurso-festivalio „Saulės žiedas“ komisijos pirmininkė, muzikologė, televizijos laidų autorė ir vedėja Zita Kelmickaitė.

edvardas tamoinas 42   edvardas tamoinas 49
Edvardo Tamošiūno nuotr.

Įdomiai papasakojo šiauliečiams apie „Ryto suktinio“ kūrybinius procesus
Susitikimo metu Zita Kelmickaitė susirinkusiems pasakojo apie televizijos laidos „Ryto suktinis su Zita Kelmickaite“ kūrybos procesus, įdomius darbo atvejus. Pradžioje parodytos laidos vinjetės – laidos autorė išsamiai supažindino publiką su jomis. Po to Z. Kelmickaitė pristatė keletą siužetų iš parengtų laidų ir apie juos nuosekliai papasakojo, juose – unikalūs lietuviškos kultūros puoselėtojai. Muzikologė papasakojo šiauliečiams ir apie etnografinių regionų ypatumus, netrūko pašmaikštavimų. Ar žinojote, kad dainingiausi yra dzūkai, o uždariausi – žemaičiai?
Nemokėti nebijok, o kai mokysi - nemoralizuok
Zita Kelmickaitė mano, jog visuomenės informavimo priemonėse dar trūksta kultūrinių edukacinių laidų, Tačiau „Ryto suktinio“ vedėja pastebi, kad „edukacinės laidos daugeliui asocijuojasi su mokykla“, todėl derėtų tokias laidas vadinti pažintinėmis, apibrėžiančiomis didesnį spektrą temų, su kuriomis norima susipažinti, bet supažindinti auditoriją, pasak Z. Kelmickaitę, būtina patraukliai, nenuobodžiai, o ne moralizuojant. Be to, nereikia bijoti, kad nemoki tam tikro dalyko. Zita Kelmickaitė sako, jog patriotizmas yra labai svarbus todėl, nes žmogus tada pasijaus ypatingas pasaulyje. Kitaip asmuo bus akmenukas „Tu esi savo krašte, čia gimei, nori tu to ar nenori „Ryto suktinio“ vedėja stebisi, jog kai kurie suaugę žmonės dar nėra matę Lietuvos: „pasirodo, žmogus nėra niekada buvęs Nidoje, kitas – Vilniuje, tai tu pasiek tai labai paprastomis priemonėmis. Kodėl reikia viešbučių? Galima keliauti labai kukliai. Tas noras būti pasipūtusiems būna juokingas. „Mes neturim pinigų!“. Neturi, tai neturi, bet užtat gali leisti sau džiaugsmą vaikščioti po miestą“.
Populiarioji kultūra – neatsiejama mūsų gyvenimo dalis
Zita Kelmickaitė turi teigiamą požiūrį į populiariąją kultūrą, tačiau pastebi, kad jaunimas yra paskendęs virtualiame pasaulyje. Muzikologė akcentuoja gyvo akių kontakto svarbą, tiesioginį pasakojimą „iš lūpų į lūpas“. „Populiariosios muzikos ritmas visai kitoks, gyvenimas kitoks ir mes turime suprasti, kad tikrai ne su arkliuku  į bažnyčią atvykstame. Pykšt ir atvažiuoji su mašina“, - populiariosios kultūros vaidmenį paaiškino Z. Kelmickaitė. „Kiekviena liaudies kultūra yra unikali, tarsi nepakartojama, bet iš kitos pusės, kai ją pažįsti jau seniai, pamatai, kad pavyzdžiui afrikiečių audiniuose galime atrasti savo tautinių raštų, todėl visų šaknys yra susiraizgiusios ir ant jų išaugę skirtingi medžiai, vedantys skirtingus vaisius, turintys skirtingus lapus“, – pasakoja Zita Kelmickaitė. Ji teigia, jog liaudies kultūra dabar – visuomeniškas dalykas, kurį galima atlikti savaip. Muzikologė mano, jog tokius renginius, kaip „Saulės žiedas“ reikia branginti ir puoselėti, mat Šiauliai – unikalus miestas Aukštaitijos ir Žemaitijos sankryžoje, tik mieste Z. Kelmickaitė pasigenda jaunimo, tačiau tik, kad ateityje jo bus daugiau.

Lukas Aluzas