Praūžus VI tarptautinio folkloro konkurso-festivalio „Saulės žiedas“  konkursinei daliai ir įteikus visus kategorijų prizus pakalbinome 3 garbingos tarptautinės komisijos narius, kurie sutiko pasidalinti savo mintimis apie folklorą, jo prasmę tautai ir, žinoma, pasvarstyti apie jo ateitį. Išgirdome nuomones tų žmonių, kurie šokių ir meno pasaulyje sukasi ne vieną dešimtmetį ir galėjo pasidalinti savo įžvalgomis bei mintimis.

Folkloras – tiltas tarp kultūrų
tamoinas 16Vienas iš komisijos narių H. Gürhan Ozanoğlu – Turkijos folkloro asociacijos prezidentas, Turkijos liaudies šokių federacijos prezidentas, Tarptautinės šokių festivalių federacijos FIDAF viceprezidentas. Paklaustas apie lietuvių folklorą, teigė: „Lietuvių folkloras išsiskiria savo spalvingumu: šokiuose, muzikoje ir nors šokiai pakankamai ramūs, jie turi savo išskirtinumo”.
Komisijos narys džiaugėsi galėdamas dalyvauti festivalyje ir užimti komisijos nario kėdę, bet pagrindinį festivalio tikslą išskyrė visų tautų susirinkimą vienoje vietoje: „Kiekvienais metais šis festivalis kyla aukščiau negu prieš tai ir nesvarbu, kad Šiauliai yra mažas miestas, o Lietuva nedidelė valstybė. Visada smagu mokytis iš šio festivalio”. Gürhan Ozanoğlu kalbėjo, jog festivalyje dalyvaudamos tautos gali įžvelgti skirtumus tarp savęs, susipažinti, užmegzti gražias draugystes, kas ir yra svarbiausia, tai ne pasirodymai ar konkursas: „Folkloras yra tiltas tarp kultūrų”. Apie folkloro ateitį šokių federacijos FIDAF viceprezidentas sakė: „Folkloras, kurį perimame iš savo tėvų, senelių, protėvių yra vertingas instrumentas, kurio negalima  nupirkti, todėl labai svarbu jį išlaikyti ateities kartoms”.

Garsėja savo atmosfera
tamoinas 17Iš Vokietijos atvykęs tarptautinės komisijos narys Manfred Stingel teigė: „Lyginant Lietuvą su Vokietija, jūsų šalis turi labai daug folklorinių ansamblių, kurie tęsia senąsias tradicijas”. Paklaustas apie festivalį komisijos narys paminėjo, jog yra aplankęs ir suorganizavęs begales renginių, bet „Saulės žiedas” lyginant su kitais tokio pobūdžio festivaliais, turi labai gerą ir šiltą atmosferą: „Svarbiausia išlaikyti tautos šaknis, muzikoje, šokiuose, kultūroje. Tai ir yra mūsų pagrindinis tikslas” – sakė M. Stingel.
Svečias iš Vokietijos Manfred Stingel ,,Saulės žiedo“ konkursą apibūdina kaip daugiapusį. Žiuri nariui be galo svarbios tradicijos. Pasak Manfred Stingel, vieni kolektyvai šoka, dainuoja, groja sau, puoselėdami tradicijas, o kiti daugiau paiso publikos poreikių. Žinoma, taškų konkurse surenka daugiau tos grupės, kurios groja ne publikai. ,,Labai svarbu yra tradicija ir istorinės ištakos, kurias kiekviena grupė turi turėti. Ir dainavimas, ir apranga, ir šokis, ir muzikavimas – visi kriterijai yra vertinami“ – sako žiuri narys.

 Folkloro ateitis šviesi
laimonas simaitis 34Pakalbintas Latvijos atstovas Ernests Spičs apie folkloro situaciją savo šalyje kalbėjo: „Jeigu palyginsime, pavyzdžiui, Latvijos folklorą prieš 20–30 metų ir dabar, jis keičiasi ir tik į gerąją pusę, dėl jaunimo prisidedančio ne tik prie folkloro grupių, bet ir dėl muzikos kūrimo”. Jis džiaugiasi aktyviu jaunimu, bet priduria, jog svarbiausia yra ne pats darymas, bet supratimas kodėl reikia tai daryti: „Labai smagu, kad Latvijoje turime specialias programas vaikams ir jaunimui, kurios padeda įtraukti į folklorą”. Kalbėdamas apie Baltijos šalis tarptautinės konkurso-festivalio „Saulės žiedas” komisijos narys teigė: „Labai svarbu, kad visos tautos turėtų palaikymą iš savo valstybės, o ypač mažosios”. Paklaustas apie šiuolaikinius folkloro festivalius Ernests Spičs laikėsi nuomonės, kad jie turi kisti su naujomis kartomis: „Dabar yra tas laikas, kai festivaliai turėtų keistis. Folkloras negali išlikti toks pat, turėtume pritaikyti įvairias variacijas, meninius projektus. Organizatoriai turėtų sukurti naujas festivalio formas, pasitelkiant etnomarketingą, kuris padės sugalvoti kaip pritraukti naujų žmonių”.

Laimėtoją išrinkti sunku
edvardas tamoinas 19Komisijos narė Diana Martinaitienė teigia, kad konkurse dalyvauja labai stiprūs kolektyvai, visi labai gražiai šoka, dainuoja, groja. ,,Visi kolektyvai panašaus lygio, todėl labai sunku išrinkti laureatus, nes nėra vienos ryškios žvaigždės.“ Komisijos narė sako, jog prizinių vietų paskirstymą labai apsunkino tai, kad kai kurie kolektyvai pakliuvo ne į tinkamas kategorijas. Diana Martinaitienė pataria kolektyvams rengiantis dalyvauti konkurse labai atidžiai perskaityti nuostatus. ,,Jei iškyla neaiškumų, būtina susisiekti su organizatoriais. Galima jiems net siųsti filmuotą medžiagą,“ – sako Diana Martinaitienė. Komisijos narė linki kolektyvams ir toliau puoselėti ir skleisti savo šalių kultūrą pasaulyje.

Svarbu laikytis taisyklių
edvardo 1Komisijos pirmininkė, žiūrovų numylėtinė dr. Zita Kelmickaitė sako, jog komisijai  buvo labai sunku išrinkti laimėtojus, nes nebuvo labai ryškiai išsiskiriančių, vienareikšmiškų lyderių. Zita Kelmickaitė džiaugiasi archajiškiausius etnokultūros klodus atskleidusiais kolektyvais. Tiesa, kai kurie ansambliai, grupės ar solistai painioja autentišką ir stilizuotą folklorą. Be to, žiuri pirmininkė apgailestauja, kad Lietuvos kolektyvams nepavyksta atsiskleisti per šokį, geriau sekasi per dainas. ,,Bet juk mūsų stiprybė ir yra dainos, tai yra mūsų dvasinė išraiška,“ – sako Zita Kelmickaitė. Komisijos pirmininkė taip pat pataria būsimų „Saulės žiedų“ dalyviams kolektyvams labai atidžiai skaityti konkursų reikalavimus. ,,Taisyklės nėra skirtos tam, kad jas galėtume interpretuoti,“ – pastebi komisijos pirmininkė.

 

 

 

 

Aura Lomeikaitė
Damilė Martinaitytė

Edvardo Tamošiūno ir Laimono Simaičio nuotraukos