VI tarptautiniame folkloro konkurse-festivalyje „Saulės žiedas“ dalyvauja gausi Azerbaidžano delegacija, atvykusi iš Šamkiro miesto, kurią sudaro net 3 kolektyvai – muzikos ansamblis „Mugam“, vokalinis-instrumentinis ansamblis „Šams“ bei šokių kolektyvas „Annino“.

Giedriaus Stugo ir Edvardo Tamošiūno nuotr.

Azerbaidžaniečiai – tikri savo tautos tradicijų puoselėtojai

Azerbaidžanas – valstybė Kaukazo regione, kairiajame Kaspijos jūros krante. Turbūt žinoma, kad iš Kaukazo kilę žmonės labai emocingi bei temperamentingi. Tai labai aiškiai galima pamatyti „Saulės žiedo“ renginiuose, kuriuose scena tiesiog įkaista nuo staigių, kaukazietiško temperamento šokių judesių. Būtina pažymėti, kad Azerbaidžano delegacija savo tautos folklorą kartais pristato ir panaudodama moderniąsias technologijas. Vokalinis-instrumentinis ansamblis „Šams“ vienija 7 merginas, kurios švenčių dienomis savo dainomis užkariauja žiūrovų širdis. Šokių grupę „Annino“ sudaro 8 drąsūs jaunuoliai, kurių nuomone, šokis – jų gyvenimo būdas, šie jauni žmonės pradėjo šokių veiklą būdami dar vaikai. Grupę „Mugam“ sudaro 4 nariai: solistas ir muzikantai, grojantys „Tar“ (styginis), „Kamancha“ (styginis), „Nagara“ (mušamasis) instrumentais. Muzikantų repertuare –„mugham“ ir kita panaši folkloro muzika. Įdomus faktas tas, kad azerbaidžaniečių grupės pavadinimas „Mugam“ yra kilęs iš tautinio muzikinio stiliaus pavadinimo. Tai yra įvairialypė meno forma, kuri apima klasikinę poeziją ir tam tikrų vietos stilių muzikos improvizacijas. „Mugham“ – tai tokia muzika, kuri, kitaip nei Vakaruose, yra susijusi ne tik su parašytomis natomis, bet ir su žodžiu perduodamomis melodijomis bei jų fragmentais, kuriuos atlikėjai naudoja savo improvizacijose. Konkursinėje „Saulės žiedo“ dalyje Azerbaidžano atstovai pasirodė puikiai ir užėmė prizines vietas.

Azerbaidžaniečiai pasigenda vakarinio šurmulio

Azerbaidžaniečiai džiaugiasi atvykę į Šiaulius. Svečiai iš Kaukazo teigia atradę nemažai kultūrinių skirtumų – pavyzdžiui, kulinarinių. Kaip pažymėjo azerbaidžaniečių vertėjas Senanas, maistas labai skiriasi nuo gaminamo jų gimtinėje. Pripažįstama, jog kiekviena tauta turi savo meno tradicijas. Azerbaidžaniečius labai sužavėjo šiaulietės, o patys Šiauliai pasirodė kaip jaukus, tvarkingas europietiškas miestas. Kolektyvų nariai pastebi ne tik kultūrinių skirtumų tarp Lietuvos ir jų gimtinės. „Azerbaidžane tvarka kitokia. Šiauliuose tyliau, ramiau. Pas mus žmonės stengiasi užsidirbti pinigų, nežiūrėdami į darbo laiką, o čia, keista, parduotuvės užsidarinėja šeštą arba devintą valandą vakaro, tad vėliau niekas nebedirba“, - besijuokdamas pasakoja Senanas. Jam antrina ir ansamblio „Mugam“ meno vadovas Asgaras Alasgarovas, pridurdamas, jog Šiauliuose ramu – „nedaug žmonių, nedaug automobilių“. „Kiekviena tauta turi savo kultūrą. O kultūra gelbėja pasaulį“, - teigia A. Alasgarovas.

Lukas Aluzas